Bezpieczeństwo - informacje dla rodziców.

Opublikowano: 2023-05-09 21:41, Numer artykułu: 13991 , Autor: J.Smolibowska

Opracowane przez  Panią Małgorzatę Szymczak.

Informacja do rodziców.

Na terenie naszej szkoły celem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom wynikających z przepisów prawa oświatowego obowiązują

1. „ Procedury Postępowania Nauczycieli w Sytuacjach Zagrożenia Dzieci i Młodzieży Demoralizacją”. Opublikowano je na stronie Internetowej szkoły 2019-01-11.

2. Algorytm postepowania w przypadku gdy Policja dokonuje zatrzymania nieletniego sprawcy czynu karalnego przebywającego na zajęciach w szkole.

3. Procedura Postepowania w Sytuacjach zaistnienia Wypadku Ucznia w Szkole Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy, opracowana przez Głównego specjalistę ds. BHP Inspektora ds. P.POŻ.

4. Załącznik nr 1 do Procedury postępowania w sytuacji zaistnienia wypadku ucznia – Ogólne Zasady Postępowania przy Udzielaniu Pierwszej Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach.

5. Procedura Postepowania w Przypadku Złamania przez Ucznia Zakazu Korzystania z Telefonu Komórkowego oraz Innych Urządzeń Rejestrujących Dźwięk, Odtwarzających obraz.

Z uwagi na cykl zdarzeń w szkołach na terenie kraju, szkoła podjęła następujące działania:

1. W klasach przeprowadzono godziny wychowawcze, tematem których były czynniki warunkujące bezpieczeństwo w szkole, procedury zachowania w sytuacjach nadzwyczajnych, obowiązki wynikające z poszanowania drugiego człowieka.

2. Przeprowadzenie szkoleniowej Rady Pedagogicznej. Temat: „Szkoła w obliczu incydentów krytycznych oraz sytuacji kryzysowych – przygotowanie i reagowanie”.

3. Udział pedagoga szkolnego w spotkaniu przedstawicieli placówek oświatowych i Policji, celem którego było przypomnienie obowiązujących przepisów prawnych regulujących postepowanie w sprawach nieletnich, w tym szczególnie w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu uczniów oraz usprawnienie wspólnie podejmowanych działań.

W myśl ustaleń podjętych na w/w spotkaniu

• szkoła w swoich działaniach prowadzi działania z wykorzystaniem Ustawy o Postepowaniu w Sprawach Nieletnich

• Jeżeli uczeń, na terenie szkoły, będzie w posiadaniu ostrego narzędzia typu: scyzoryk, nóż itp. , będzie chciał się nim np. pochwalić pokazując innym uczniom lub będzie chciał go użyć szkoła , bez zwłoki, informuje o tych faktach Sąd Rodzinny i Komisariat Policji Bydgoszcz – Śródmieście Ogniwo Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.

• Jeżeli uczeń, na terenie szkoły, użyje jakiegokolwiek ostrego narzędzia szkoła wzywa na interwencję Pogotowie Ratunkowe, jeżeli wymaga tego sytuacja, oraz patrol Policji.

• Jeżeli zachodzi podejrzenie o zażyciu przez ucznia substancji uzależniającej – narkotyki, dopalacze, szkoła wzywa Karetkę Pogotowia oraz patrol Policji.

• Jeżeli zachodzi podejrzenie, że uczeń jest pod wpływem alkoholu, szkoła wzywa na interwencję Patrol Policji.

Zachowania agresywne: pobicia, bójki i inne zachowania uczniów stanowiące zagrożenie zdrowia i życia uczniów szkoły, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, powoduje, że szkoła niezwłocznie informuje o tych faktach Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Poniżej przedkładamy wykaz instytucji, które w sytuacjach kryzysowych udzielają pomocy.

Instytucje udzielające wsparcia rodzinie, wspierające pracę szkoły.

L.P.

Nazwa Instytucji

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

ul. Sobieskiego 10