EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – informacje dla zdających

3. język obcy nowożytny – 9 lipca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00

CZAS TRWANIA EGZAMINU:

Język polski – 120 min (180 min czas dostosowany),

Matematyka – 100 min (150 min czas dostosowany)

Język obcy – 90 min (135 min czas dostosowany)

Godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem będzie zapisana w sali w widocznym miejscu.

TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW: do 31 lipca 2020 r.

TERMIN WYDANIA UCZNIOM ZAŚWIADCZEŃ: do 31 lipca 2020 r.

ROZPOCZĘCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU W SALI EGZAMINACYJNEJ. OGÓLNE ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

1. W trakcie egzaminów obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych bądź korzystania z takich urządzeń w sali.

2. Do sali egzaminacyjnej zdający mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach, tj.

a) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych / ścieralnych)

b) dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę. Rysunki uczeń wykonuje długopisem.

3. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.

4. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.

5. Zdający powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem każdego egzaminu o godz. 8.15 przed jednym z dwóch wejść ( wejście główne, wejście od strony boiska) wg. zasady:

Wejście od strony boiska: klasa 8A – nr w dzienniku: 1, 2, 3, 5 ,6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 20, 23, 24,

klasa 8B –nr w dzienniku: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22,

klasa 8C – nr w dzienniku: 1, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 22, 23.

Wejście główne: klasa 8A – nr w dzienniku: 4, 9, 13, 15, 19, 21, 22,

klasa 8B –nr w dzienniku: 7, 11, 13, 14, 24, 23,

klasa 8C – nr w dzienniku: 2, 7, 8, 10, 16, 21.

Uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, członek zespołu nadzorującego w obecności ucznia losuje numer stolika, przy którym zdający będzie pracował.

8. Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer został dla niego wylosowany. Członek komisji wręcza uczniowi kartkę z imieniem, nazwiskiem, trzyznakowym kodem, numerem PESEL oraz zestaw naklejek z kodem.

10. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.

11. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście  zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku

12. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.

13. Po zajęciu miejsc uczniowie otrzymają arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE, zawierające m. in. numer PESEL ucznia.

14. Zdający zobowiązani są do wykonywania poleceń komisji:

• uważne zapoznanie się z instrukcją wydrukowaną na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego,
  • sprawdzenie kompletności arkusza,
  • sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE z numerem pesel znajdującym się na kartce.
  • umieszczenie naklejek, zapisanie trzyznakowych kodów oraz numeru pesel w odpowiednich miejscach (w przypadku dostosowań te czynności wykonuje zespół nadzorujący egzamin).

15 Uczniowie podczas sprawdzianu zobowiązani są do zachowania ciszy, pracy samodzielnej, zgłaszania problemów tylko przez podniesienie ręki.

16. Uczniowie mogą nanosić notatki, wykonywać obliczenia, podkreślać w arkuszu zadań.

17.Na 10 minut przed końcem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem uczniowie zostaną poinformowani o konieczności przeniesienia odpowiedzi do karty odpowiedzi.

18. Po zakończeniu czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań uczniowie będą mieli dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

19. Przewodniczący zespołu nadzorującego razem z członkami zespołu sprawdzi poprawność zakodowania prac przez uczniów.

20. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej

21. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE, od dnia 31 lipca 2020 r w kolejności składania do OKE wniosków.